مقالات

فرق کابل و سیم

فرق کابل با سیم

در یک نگاه 2 اصطلاح کابل و سیم یکسان به نظر می رسد و گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند اما باید دقت داشته باشید کابل ( Cable ) با سیم ( Wire ) تفاوت دارد. سیم ها جزء کابل ها هستند به عبارتی مجموع چند سیم، یک کابل تشکیل می دهد.

همچنین دامنه استفاده از سیم ها بسیار وسیع است. یک سیم یک رشته یا گروهی از رشته های ماده الکتریکی هدایت شده است، معمولا آلومینیوم یا مس. از طرف دیگر، یک کابل از دو یا چند هادی عایق تشکیل شده است و می توان آن را لخت یا پوشش داد. ساده ترین روش تشخیص بین این دو این است که سیم معمولا قابل مشاهده است، در حالی که بیشتر کابل ها معمولا عایق هستند

.

دو نوع سیم وجود دارد:

  • جامد
  • رشته

سیم جامد معمولا یک طول بلند از یک هادی واحد است. سیم رشته ای، بسیاری از رشته های نازک از سیم پیچ خورده است. سیم های جامد دارای مقاومت کم هستند و برای استفاده در فرکانسهای بالاتر مناسب هستند، در حالیکه یک سیم مسی با طول عمر بیشتر، به دلیل انعطاف پذیری آن و برای دوره طولانی تری نسبت به یک هادی استفاده می شود. سیم ها عمدتا برای انتقال سیگنال های برق و مخابرات استفاده می شوند، اما می توانند در فرم های مختلف، از بارهای مکانیکی باربری، تا گرمایش، حتی در جواهرات و لباس استفاده شوند.

کابل معمولا دو یا چند سیم پیچ خورده و یا بافته به هم می باشد. کابلها عمدتا برای انتقال سیگنالهای برق و مخابرات استفاده میشوند.

کابل های مختلفی از قبیل کابل جفت پیچ خورده، کابل کواکسیال، کابل چند منظوره و کابل فیبر نوری وجود دارد. یک کابل جفت پیچ خورده دارای دو کابل اطراف یکدیگر است و به طور عمده برای انتقال سیگنال ها استفاده می شود. یک کابل چند هادی از بسیاری از هادی ها عایق شده از یکدیگر ساخته شده است و برای کنترل مناسب است. در یک کابل کواکسیال، سیگنال بر روی دو هادی یکسان نیست. این خط خطی نامشخص نامیده می شود و عملکرد این کابل نسبت به یک کابل جفت پیچ خورده پایدارتر است. سه نوع کابل فیبر نوری وجود دارد:

  • فیبر پلاستیکی – برای ارسال صوتی
  • فیبر چند حالته – برای ارسال اطلاعات استفاده می شود
  • فیبر تک حالت فقط در زیر میکروسکوپ دیده می شود و دارای بهترین عملکرد است.

مقایسه دقیق سیم و کابل:

کابل

سیم

دو یا چند هادی

هادی منفرد

تعریف

انتقال قدرت، انتقال برق و سیگنال های مخابراتی.

برای تحمل بارهای مکانیکی، انتقال سیگنال های الکتریکی و ارتباطات مخابراتی، گرمایش، جواهرات، لباس، مش، قطعات خودرو یا قطعات صنعتی، پین ها، سوزن ها، قلاب ماهی، لامپ ها.

کاربرد

کابل جفت پیچ خورده، کابل کواکسیال، کابل چند کاناله و فیبر نوری کابل.

سیم جامد و سیمهای رشته ای

انواع

قدرت بالاتر، وظیفه سنگین، عایق بندی شده.

سیم های جامد برای استفاده در فرکانس های بالاتر مناسب هستند، مقاومت کمتری را ارائه می دهند. سیم مسی نشان دهنده مقاومت بیشتری نسبت به خستگی فلز است.

مزایا

قیمت کابل و سیم ،قیمت کابل و سیم ،قیمت کابل و سیم ،قیمت کابل و سیم ،قیمت کابل و سیم ،کابل افشار نژاد خراسان،کابل متال،کابل شاهین،قیمت سیم و کابل،نمایندگی کابل خراسان،نمایندگی کابل شاهین،کابل فشار ضعیف،کابل ابزار دقیق

،کابل افشان،کابل فشار قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *