مقالات

علت گذاشتن توپ بین کابل های برق چیست؟

علت گذاشتن توپ بین کابل های برق چیست؟ 

اگر توجه کرده باشید وسط کابل هاي برق فشار قوی همه ي وقت توپ هایي قرمز رنگ قرار میدهند که برای تعداد زیادی از افراد سوال می باشد. شاید دیده باشید که روی سیم های برق بین دکل هاي برق بیرون شهرها یک گوی مثل توپ قرمزی بزرگ دیده میشود و با خود می‌گویید که این توپ هاي قرمز چیست با ما همراه شوید تا بفهمید چرا این توپ هاي قرمز روی سیم هاي برق نصب شده هست.

علت گذاشتن و نصب کردن این توپ هاي قرمز روی سیم هاي برق این هست که بالگردها و گلایدرها این توپ هاي قرمز را ببینند و به این سیم هاي برق برخورد نکند و هم دکل برق را واژگون نکنند و هم به بالگرد یا گلایدر آسیب نرسد.این توپ هاي قرمز چون رنگشان قرمز و روشن هست هم در شب قابل رویت میباشند و هم در روز؛

پس رنگ قرمز این توپ ها بی علت نیست رنگ این توپ ها مثل شبرنگی می‌ماند که رفتگرها بر روی لباس شان دارند تا در تاریکی شب خودروها به آن صدمه نزنند.به علاوه با افزایش یا کاهش پیدا کردن درجه ي حرارت طول این سیم هاي برق افزایش یا کاهش می یابد؛ این توپ هاي قرمز با داشتن فنری درون خود طول کابل را در یک جهت افزایش یا کاهش می‌دهند.

برای تغییر فرکانس همسانی «رزونانس» برای پیش گیری از پارگی سیم نیز این توپ ها/گوی هاي قرمز مورد بهره گیری قرار میگیرند. اگر تا حالا توجه کرده باشید اگر به سر یک دریل یک میله با طول مشخص وصل کنیم با افزایش دور چرخش دریل به قسمت خاصی از میله نیرو وارد می‌شود. این توپ هاي قرمز نیز همین کار را انجام میدهند و در مقابل باد از وارد شدن مستقیم نیرو به یک نقطه پیشگیري می‌کنند و باعث میشوند که نیرو در یک نقطه متمرکز نشود.

اصلی ترین وظیفه توپ هاي قرمز که در بین کابل هاي برق وجود دارند چیست؟

از یک مهندس مکانیک انتظار می‌رود در پاسخ خودش نگوید برای پیش گیری از برخورد اجسام پرنده «هلی کوپتر یا هواپیما». نگوید برای پیش گیری از کاهش و افزایش طول کابل انتظار میرود نخستین کلمه اي که به زبونش می آورد ارتعاش خارجی کابل باشد.

ارتعاش خارجی چیست؟ با حضور نیروی خارجی یا محرک مجموع ارتعاش انجام می‌گیرد و فرکانس ارتعاشی با فرکانس عامل خارجی برابر خواهد بود.

در ذهن داشته باشید اگر فرکانس عامل خارجی با فرکانس طبیعی برابری کند حالت تشدید روزونانس اتفاق میوفتد. «مثال: اگر در داخل خودروی پیکان نشسته باشید در سرعت 80 اتومبیل شروع به لرزیدن می‌کند اگر سرعت را کاهش یا افزایش دهیم این لرزش خود به خود از بین میرود.»

چگونه این ارتعاش به وجود می‌آید؟

سیم استوانه اي را در نظر بگیرید حال جریان حول یک استوانه را تجسم کنید اگر جریان سیال «هوا» افزایش یابد نقطه جدایش در این سیم ایجاد خواهد شد که این جریان هاي گردابی ایجاد شده پشت سر سیم باعث ارتعاش سیم خواهند شد اگر این ارتعاش از بین نرود در صورت سستی،

دکل ها را از جای خودش در می آورد یا این که کابل را پاره میکند «درضمن این پدیده در فرکانس خاصی نسبت به سیم ایجاد می‌شود «اگر فرکانس عامل خارجی با فرکانس طبیعی برابری کند»بنابراین برای تغییر فرکانس همسانی «رزونانس» برای پیشگیری از پارگی سیم از این گوی ها بهره گیری می‌شود.

جنس این گوی ها معمولا از فایبر گلس بوده که با رزین پلی استر روکش شده، سپس با ژل مخصوص پوشیده شده و رنگ می‌شود، وزن آن معمولا کمتر از ۷ کیلو گرم و قطر آن ۶۰ سانتیمتر هست.

کابل افشار نژاد خراسان،کابل متال،کابل شاهین،قیمت سیم و کابل،نمایندگی کابل خراسان،نمایندگی کابل شاهین،کابل فشار ضعیف،کابل ابزار دقیق

،کابل افشان،کابل فشار قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *