مقالات

آشنایی با کابل فشار قوی

در سطوح ولتاژی مختلف، نوع و تعداد لایه های تشکیل دهنده ی کابل متفاوت بوده و هر کدام نقش خاصی دارند. در این قسمت با توجه به تصویر زیر با لایه های تشکیل دهنده ی یک کابل فشار قوی آشنا می شویم.

1- هادی وظیفه انتقال جریان الکتریکی را داشته و در دو نوع مس و آلومینیوم در کابل ها استفاده می شود. بعلت قابلیت هدایت کمتر آلومینیوم؛ سطح مقطع این کابل ها در جریان برابر بیشتر از هادی مسی می باشد. به عنوان مثال اگر انتقال ۱۰۰ آمپر جریان مد نظر باشد؛ هادی آلومینیوم تقریبا ۱٫۶ برابر هادی مس خواهد بود.

2-لایه‌ی نیمه هادی وظیفه‌ی یکنواخت کردن میدان اطراف هادی را داشته و در کابل های فشار ضعیف به بالا وجود دارد. این لایه در دو قسمت وجود دارد. اول روی هادی و دوم روی عایق آن.

3-عایق اصلی کابل در این قسمت قرار دارد. با توجه به ولتاژ کابل؛ نوع و ضخامت این قسمت می تواند متفاوت باشد.

4-یکی دیگر از لایه های نیمه هادی در این قسمت قرار دارد.

5-کاغذ گرافیتی

6-در کابل های فشار ضعیف به بالا حتما شیلد وجود دارد. این شیلد که نقش حفاظتی دارد در یک سمت و یا هردو سمت اتصال سرکابل به زمین متصل می شود.

7-غلاف نقش حفاظت مکانیکی کابل داشته و لایه های داخلی را در برابر صدمات مکانیکی محافظ می کند. این قسمت با توجه به کاربری کابل بوده و در سطوح ولتاژی مختلف از فشار ضعیف به بالا وجود دارد.

8- پوشش نهایی، تمام لایه های کابل را در بر می گیرد. در صورتی که کابل ها چند رشته باشد تمام هادی ها در غلاف نهایی قرار خواهد گرفت.

کابل افشار نژاد خراسان،کابل متال،کابل شاهین،قیمت سیم و کابل،نمایندگی کابل خراسان،نمایندگی کابل شاهین،کابل فشار ضعیف،کابل ابزار دقیق

،کابل افشان،کابل فشار قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *